Čo ak mi už niet pomoci?

Človek sa niekedy v živote dostane do situácie, kedy sa mu zhorší situácia v práci, vo vzťahoch, alebo sa mu zhorší zdravotný stav.

Prvá etapa riešenia problému je tváriť sa, že žiaden problém neexistuje. Ignorácia problému nám často pomôže ten problém prekonať. Časom sa buď ukáže, že to nebol problém, alebo ten problém vyrieši niekto iný, alebo potlačíme svoje pocity úplne a naučíme sa s tým nejako žiť.

Koľko krát sa vám stalo, že vás začala bolieť noha, alebo ste dostali chrípku a povedali ste si, že to rozchodíte? A koľko krát vám to aj skutočne fungovalo?

Potlačenie svojich pocitov a predstieranie, že žiaden problém neexistuje je teda široko rozšírený spôsob riešenia problémov.

Jedného dňa ale čaša trpezlivosti pretečie a človek začne hľadať naozajstné riešenie toho problému. Keď sa mu ale ten problém dlho nedarí vyriešiť a zažije veľa sklamaní, tak môže upadnúť do rezignácie.

Pred tým, ako upadne do rezignácie si ešte kladie otázku: Čo ak mi už niet pomoci? Keď do rezignácie upadne, tak už má jasnú odpoveď: Mne už niet pomoci!

Niekedy sa mi stáva, že ku mne príde na konzultáciu klient, ktorý má psychický blok na tom, aby sa mu nedalo pomôcť. Jedným z prejavov toho bloku je práve obava „Čo ak mi už niet pomoci?“

Ďalšími prejavmi bloku, aby sa človeku nedalo pomôcť sú:
– človek sa nevie odhodlať niečo vo svojom živote zmeniť,
– aj keď začne na zmene pracovať, tak je to strašne ťažké a po chvíli to vzdá,
– vyskúšal už veľa pomáhajúcich odborníkov a stále nič, alebo iba nepatrné zlepšenie,
– hovorí si, že jeho problém nemá riešenie,
– má pocit, že jeho osudom je niesť si tento svoj kríž, a pod.

Dobrá správa je, že psychické bloky, aby sa človeku nedalo pomôcť sa dajú prekonať podľa hesla „Odíď, Zmeň to, Prijmi to“. A je zaujímavé, že niekedy po prekonaní toho bloku človek sám naskočí a je si schopný riešiť svoje problémy ďalej sám.

 

Prajem Vám úspešný deň.
S pozdravom,

RNDr. Alexander Birčák
kouč a školiteľ

Zanechaj komentár