Kde urobil súdruh Al Capone chybu?

Asi každý počul o najznámejšom americkom mafiánovi z 20. rokov minulého storočia. Al Capone zbohatol na nelegálnom predaji alkoholu, hazardných hrách a prostitúcii. Mal veľký vplyv a styky na správnych miestach, podplácal úradníkov, sudcov, politikov i políciu.
 
Sprevádzala ho povesť chladnokrvného a brutálneho človeka, ktorý nechal zavraždiť niekoľko desiatok ľudí. Žiadna vražda mu však nikdy nebola dokázaná. Na verejnosti si ale budoval povesť úspešného obchodníka so starým nábytkom, ktorý rád a veľa rozdával chudobným ľuďom.
 
Americká federálna vláda sa ho pokúšala dostať do väzenia dvoma spôsobmi. Jedno vyšetrovanie viedol Eliot Ness, ktorý zdokumentoval päť tisíc Al Caponeho porušení prohibičného zákona. Eliot Ness tak urobil s pomocou legendárnej skupiny policajtov prezývaných Nepodplatiteľní (Untouchables), podľa ktorej bol natočený aj slávny film s rovnakým názvom.
 
Druhé vyšetrovanie viedol agent daňovej správy Frank Wilson, ktorý sa sústredil na Al Caponeho daňové úniky. Podarilo sa mu získať dôkazy, že Al Capone v roku 1924 nezaplatil dane zo ziskov svojho kasína. Americká vláda na tom v roku 1931 založila svoju obžalobu.
 
Jonathan Eig, jeho životopisec popisuje prvú Al Caponeho osudovú chybu.

Náš mafián síce bral žalobu za neplatenie daní vážne, ale nie dosť vážne. Mal výborného právnika, ktorý sa vyznal v daňovom práve, ale ten sa mu zdal pridrahý. Preto si najal lacnejších právnikov, ktorí sa v daňovom práve tak nevyznali. To bola jeho prvá osudová chyba.

Al Caponeho noví právnici mu poradili, že ak ide iba o neplatenie dane z príjmu, tak by bolo dobré to priznať a dohodnúť sa s prokurátorom na treste. Veď prinajhoršom zaplatí celý dlh, ale vyhne sa tak väzeniu.

Americká vláda takúto dohodu odmietla, chcela ho totiž vidieť za mrežami. Al Caponeho právnici prišli s návrhom, že prizná svoju vinu a pôjde do väzenia na 2,5 roka. Agent daňovej správy Frank Wilson túto dohodu podporoval, pretože sa obával, že jeho svedkovia pred súdom zmenia výpovede.

Tu ale Al Capone urobil svoju druhú osudovú chybu. Ešte pred konaním súdu sa novinárom chválil – „Pozrite sa na mňa, dostanem iba 2,5 roka väzenia, to je ako nič…“ A to nemal robiť. Jeho osud bol totiž v rukách sudcu Jamesa H. Wilkinsona, ktorého hnevalo, ako sa známemu zločincovi všetko prepečie. Každý dobrý policajt či sudca chce vidieť, že lotor dostane zaslúžený trest.

Sudca Wilkinson preto dohodu s prokurátorom odmietol a trval na konaní súdu pred trestnou porotou. Pretože poznal Caponeho úplatkárske praktiky, tak v predvečer súdu vymenil všetkých členov poroty za ľudí, ktorí nedávno súdili nelegálnych výrobcov alkoholu. A táto účelovo zostavená porota Al Caponeho poslala do väzenia na 11 rokov, čo bol koniec jeho zločineckej kariéry.

Al Caponeho životopisec Eig dodáva, že známy mafián si zaslúžil trest za svoje zločiny. Bol ale odsúdený neférovým spôsobom. Jediný dôkaz obžaloby z roku 1924 bol totiž v čase súdu už premlčaný, na to ale noví právnici vôbec nepoukázali. A aj trestná porota bola zložená výlučne z ľudí zaujatých proti kráľovi nelegálneho alkoholu.*

Al Capone tak doplatil na svoju chamtivosť a na to, že sa vysmieval z amerických súdov. Keď už žral, nemal tak mľaskať. Sudca Wilkinson mu to spočítal a dôrazne mu ukázal, že zákony platia pre všetkých.
 

 
Toto je príklad toho, ako môžu emócie narobiť v živote človeka veľké problémy. Lakomosť je emócia, ktorá človeka núti v každej situácii zaplatiť čo najmenej. Pomsta je emócia, ktorá núti človeka za každú cenu škodiť inému človeku. Človek je tými emóciami viac, alebo menej psychicky zablokovaný a nemôže s tým prestať. V Al Caponeho prípade došlo k veľmi nepriaznivej kombinácii emócií – jeho lakomosť a sudcova pomsta za posmievanie sa justícii.

Psychické bloky sa dajú nielen vytvoriť, ale aj zrušiť, alebo obísť. Len treba vedieť ako.
Viac sa o tom dozviete v knihe PRÍRUČKA ÚSPEŠNÝCH, alebo Sedem rád na riešenie každého problému.

Kúpte si túto knihu v kníhkupectve, alebo na našom webe: KÚPIŤ KNIHU.
 
 
Chcete si vypočuť zaujímavé informácie na túto tému a prípadne sa opýtať na veci, ktoré Vás zaujímajú? Príďte na prednášku:

Vplyv emócií na vzťahy, zdravie, prácu.

Miesto konania: Vysoké Tatry – Kežmarok, Hotel Hviezdoslav, Hlavné nám. 95/49,
Termín: streda 4.7.2012, od 19.00 do 21.00hod.

Vstup ZDARMA

Prednáška je určená pre širokú verejnosť.

 

Prednáša:

RNDr. Alexander Birčák, poradca, kouč a lektor.

 
Profesné skúsenosti lektora: čítajte viac…
 
Ponuku ďalších našich školení o manažérskej psychológii nájdete tu…
 

 
S pozdravom

RNDr. Alexander Birčák
Konateľ spoločnosti a lektor
 
Albisa s.r.o. čítajte viac…
Mob.: +421 904 864 912
www.albisa.sk

* Zdroj: Dokumentárny seriál „Pravdivé príbehy“ na TV kanáli Spektrum.

Zanechaj komentár